Asystent projektanta instalacji elektrycznych

Kariera i rozwój na tym stanowisku + oferty pracy w Enetecs

Praca asystent projektanta instalacji elektrycznych – jak zacząć?

Każdy z nas zaczynał kiedyś swoją karierę zawodową – dzięki temu wiemy, że okres zaraz po studiach często można określić jako misję ,,znajdź pracę”, w której przeglądanie kolejnych ofert i chodzenie na rozmowy rekrutacyjne do firm, które potencjalnie chcą nad zatrudnić, można porównać do zdobywania kolejnych poziomów w tej metaforycznej grze. Ogłoszenia zawierające wymagania, sugerowane zarobki czy klauzule określające doświadczenie zawodowe niezbędne już do samej aplikacji na dane stanowisko – mogą być deprymujące i działać negatywnie na poczucie własnej wartości. Jesteśmy tutaj po, aby pokazać wam, że praca jako asystent projektanta instalacji elektrycznych jest ciekawym wyborem na początek dla osób z wykształceniem elektrycznym, którzy chcą zdobyć doświadczenie projektowe.

Wymogi w branży, czyli czego potrzebujesz jako projektant instalacji elektrycznych

W ofertach pracy na stanowiska powiązane z branżą elektryczną, kluczowym wymogiem jest posiadanie wykształcenia technicznego, którego specyfikacja jest powiązana z wiedzą w obszarze projektowania z zakresu instalacji elektrycznych. W ofertach na starszych projektantów szuka się oczywiście projektantów posiadających już odpowiednie doświadczenie w branży, jednak stanowisko asystenta charakteryzuję się tym, iż znajduje się na początku ścieżki awansu w hierarchii firmowej. Warto jednak, oprócz wiedzy teoretycznej z działu projektów elektrycznych, posiadać również wiedzę praktyczną, w szczególności w zakresie dokumentacji projektowej oraz działania na podstawowych programach projektowych, takich jak AutoCAD czy Revit. Biuro, które szuka asystenta do pracy często wymaga również komunikatywnej znajomości języka angielskiego, w szczególności, jeżeli w przyszłości skupi się on na opracowaniu dokumentacji projektowej dla zagranicznych klientów. Oczywiście każda oferta pracy będzie się od siebie różnić, w zależności od potrzeb firmy, zakresu w jakim ona działa i tego jakich specjalistów potrzebuje dla swoich projektów. Aktualny schemat określania zakresu wymogów do oferty wszędzie jednak opiera się na podobnych potrzebach branży elektrycznej.

Obowiązki w pracy na stanowisku projektanta, czyli co Cię czeka jako asystenta

Kariera w branży elektrycznej, bez względu na zajmowaną pozycję – czy to asystenta czy już projektanta instalacji elektrycznych – wiąże się z podobnym zakresem działań, różniących się jedynie stopniem odpowiedzialności czy samodzielności w pracy nad instalacjami. Do podstawowych zadań pracownika należy rysowanie schematów technicznych oraz dokonywanie obliczeń kablowych. Asystent  w codziennej pracy musi korzystać z nadesłanych przez zamawiającego wytycznych i dokonywać analizy w celu jak najbardziej optymalnego stworzenia projektu zgodnego z założeniami. Poprzez procę w programach, takich jak AutoCAD, tworzy projekt konstrukcyjny, ukazujący jak obiekt będzie docelowo wyglądał. Asystent zostaje zatrudniony przez firmę by opracowywać modele w środowisku 3D oraz sporządzać bazowe informacje na potrzeby ofertowania. Ważnym aspektem pracy jest tworzenie dokumentacji projektowych w zakresie instalacji elektrycznych. Jeżeli projekt tworzony jest we współpracy z zagraniczną firmą, znajomość języka angielskiego jest niezbędna.

 Zdarza się, że młody projektant jest również angażowany do uczestnictwa w testach i uruchamianiu wyprodukowanych urządzeń. Jego obowiązki można powiązać też z pomocą inżynierską na budowach, co bezpośrednio wpływa na sporządzanie dokumentacji projektowych w zakresie zmian zachodzących w trakcie samej budowy.

Co jeśli nie instalacje elektryczne? Czyli inne ścieżki pracy dla asystenta.

Wiemy, że proces koordynacyjny projektów elektrycznych nie jest dla każdego i możesz zmienić zdanie co do obrania specjalizacji. Ciekawą drogą, uzupełniającą sieci ciepłownicze, jest HVAC – czyli branża inżynierii, której głównym zadaniem jest tworzenie instalacji sanitarnych, związanych z klimatyzacją i wentylacją.

Technik aspirujący na miano asystenta może również zaangażować się w inne branże, posiadające charakter sanitarny, takie jak te związane z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi,  wodnym instalacjami przeciwpożarowymi czy instalacjami technologicznymi. Sukces zawodowy zapewnia tu odpowiednia koordynacja procesu projektowania, serwis instalacji i zarządzanie nim oraz opracowanie dokumentacji technicznych.

Odpowiednią opcją dla asystentów jest dodatkowo najnowszy dział uzupełniający instalacje obiektów – dział teletechniczny, zajmujący się projektowaniem i utrzymywaniem sieci, urządzeń i systemów telekomunikacyjnych.

Specjaliści w tych dziedzinach muszą liczyć się z tworzeniem opracowań podobnych do dokumentacji projektowych w zakresie instalacji elektrycznych oraz koniecznością przeprowadzania analiz baz informacji na potrzeby ofertowania. Mogą również oczekiwać podobnego wynagrodzenia za swoją pracę projektową.

Praca jako asystent projektanta instalacji elektrycznych w Enetecs

Jeśli jednak zdecydujesz się na pracę w otoczeniu instalacji elektrycznych jako specjalista – asystent – nasza firma jest do tego perfekcyjnym wyborem. Oferujemy nie tylko możliwość dostosowania formy zatrudnienia do Twoich możliwości – na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, w przypadku osób studiujących; możliwość pracy hybrydowej, ale również jasną ścieżkę awansu i wzrostu wynagrodzenia w zależności od doświadczenia.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją drogę zawodową, przez jakiś czas będziesz projektować z nami jako asystent projektanta instalacji elektrycznych – pomogą Ci w tym bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki, chętnie dzielący się swoją wiedzą o instalacjach czy dokumentacji technicznej. Kiedy zapoznasz się z naszymi projektami, procesami projektowymi czy programami do projektowania – możesz awansować na stanowisko Młodszego Inżyniera. Od tego już prosta droga do Inżyniera Wiodącego czy Głównego.

Oferujemy przyszłym asystentom pracę przy międzynarodowych projektach, wymagających indywidualnego podejścia i współpracy w zespole projektantów. Jeżeli chcesz sprawdzić swoje umiejętności i nauczyć się nowych rzeczy w otoczeniu zgranego i chętnego do pomocy zespołu, napisz do nas.

Wyślij swoje CV poprzez formularz kontaktowy w sekcji kariera, a my zajmiemy się resztą!

contact_icon.png
Enetecs
engineering technologies

NIP 6832105801
KRS 0000791839
REGON 383681032

Enetecs sp. z o.o. spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, kapitał zakładowy: PLN 5.000  

PLN 88 1050 1445 1000 0090 3218 0524
EUR 66 1050 1445 1000 0090 3218 0532
GBP 32 1050 1445 1000 0090 8090 0849
SWIFT/BIC INGBPLPW

formularz kontaktowy
* Pole wymagane